
Întrebări și răspunsuri
GT 53 are două motoare electrice, în timp ce GT 55 și GT 63 au câte trei. GT 63 oferă o putere de vârf mai mare și dotări standard mai bogate pentru șasiu, iar GT 55 poate fi disponibil cu o baterie de capacitate mărită și încărcare la 710 kW, în funcție de piață.
Pentru bateria de 128 kWh, Mercedes-Benz USA declară aproximativ 12 minute la o putere de până la 710 kW. Pentru bateria de 106 kWh, timpul indicat este de 11 minute la o putere de până la 600 kW. La o stație de 400 kW, timpul declarat crește la 16, respectiv 14 minute.
Rezultatul de 2,5 secunde este obținut folosind pornirea lansată de 1 foot, în care primii 30,48 cm ai deplasării sunt excluși din măsurătoare. Fără pornire lansată, rezultatul publicat este de 2,7 secunde. Accelerația trebuie comparată doar când se folosește aceeași metodă de măsurare.
Pe 17 octombrie 2026, Mercedes-AMG a prezentat modelul electric GT SUV — primul SUV mare dezvoltat integral de divizie, de la zero. Gama include trei versiuni: GT 53, GT 55 și GT 63. Diferențele nu țin doar de putere: modelul de bază are o altă configurație a sistemului de propulsie, iar puterea maximă de încărcare de 710 kW este disponibilă cu bateria de capacitate mărită.
Potrivit comunicatului oficial Mercedes-Benz, comenzile pentru GT 53 în Germania vor începe pe 20 octombrie 2026. Prețul anunțat pornește de la 113 050 euro, inclusiv TVA-ul german de 19%. GT 55 și GT 63 vor urma în primăvara lui 2027. Aceste termene și prețul se referă la piața menționată.
GT 53, GT 55 și GT 63: principalele diferențe
GT 53 este echipat cu două motoare electrice sincrone cu magneți permanenți — câte unul pe fiecare punte. GT 55 și GT 63 au trei motoare cu flux magnetic axial: unul în față și două în spate. Această configurație permite controlul separat al tracțiunii roților din spate. Toate cele trei versiuni au tracțiune integrală.

Parametru | GT 53 SUV | GT 55 SUV | GT 63 SUV |
|---|---|---|---|
Număr de motoare | 2 | 3 | 3 |
Putere de vârf | 400 kW / 544 CP | 600 kW / 816 CP | 860 kW / 1169 CP |
Putere continuă | 270 kW / 367 CP | 530 kW / 721 CP | 530 kW / 721 CP |
Cuplu | 800 N·m | 1860 N·m | 2000 N·m |
0–100 km/h fără pornire lansată | 4,2 s | 3,1 s | 2,7 s |
Capacitatea utilă a bateriei | 106 kWh | 106 sau 128 kWh | 106 sau 128 kWh |
Puterea maximă de încărcare în curent continuu | 600 kW | 600 sau 710 kW | 600 sau 710 kW |
Puterea este exprimată în cai putere metrice. Variantele de baterie menționate se referă la specificația internațională: în comunicatul american, pentru GT 55 și GT 63 sunt anunțate baterii de 128 kWh. Disponibilitatea unei anumite combinații trebuie verificată în țara de achiziție.
De ce cele două versiuni superioare au aceeași putere continuă de 721 CP
Puterea de vârf și puterea continuă sunt caracteristici diferite. GT 55 și GT 63 au aceeași putere continuă declarată, însă GT 63 permite atingerea unui vârf mai ridicat. Prin urmare, diferența dintre 816 și 1169 CP nu înseamnă că versiunea superioară are permanent un avantaj de 353 CP. La comparație trebuie luați în calcul ambii indicatori.
GT 53 are și o particularitate: transmisia în două trepte a motorului electric spate. Prima treaptă, mai scurtă, ajută la pornire, iar a doua este destinată deplasării la viteze mari. Motorul frontal se poate decupla la sarcini reduse; la versiunile superioare este conectat, de asemenea, doar atunci când este necesar.
Accelerația: de ce apar atât 2,5, cât și 2,7 secunde
Pentru GT 63, producătorul publică ambele rezultate. Valoarea de 2,5 secunde este obținută cu pornire lansată de 1 foot: primii 30,48 cm ai deplasării sunt excluși din măsurătoare. Fără această excludere, rezultatul este de 2,7 secunde. Accelerația unor automobile diferite poate fi comparată corect doar folosind aceeași metodă de măsurare.
Încărcare la 710 kW: ce promite concret Mercedes-AMG
La baza sistemului se află o arhitectură de 800 de volți și răcirea directă a celulelor cilindrice cu ulei neconductor. Uleiul înconjoară fiecare celulă și evacuează căldura. Potrivit descrierii producătorului, această soluție este concepută pentru o putere ridicată a bateriei și încărcare rapidă.
În descrierea tehnică Mercedes-Benz USA, pentru bateria de 128 kWh sunt anunțate până la 710 kW și aproximativ 12 minute pentru încărcarea de la 10 la 80%. Pentru bateria de 106 kWh sunt indicate până la 600 kW și 11 minute. La o stație de 400 kW, timpul declarat crește la 16, respectiv 14 minute.

Calculul arată de ce vârful de 710 kW nu este puterea medie
Pentru bateria mare, Mercedes indică o încărcare de 83 kWh în zece minute. Împărțim energia la timp: 83 ÷ (10/60) = 498 kW. Aceasta este puterea medie calculată pe baza datelor publicate, nu rezultatul unui test independent. 710 kW reprezintă valoarea maximă, nu o promisiune că această putere va fi menținută pe toată durata sesiunii de încărcare.
Pentru planificarea unei călătorii este mai util să știi cât durează încărcarea necesară decât să te uiți la un singur indicator maxim. Stația trebuie să suporte tensiunea și puterea necesare, iar rezultatul real depinde și de starea bateriei. Încărcarea de la stații de 400 de volți este prevăzută, însă acest lucru nu înseamnă automat atingerea valorii maxime de 710 kW.
Declarația privind adăugarea unei autonomii de aproximativ 450 km în zece minute folosește ciclul WLTP. Nu este o promisiune că vei putea parcurge aceeași distanță pe autostradă iarna: consumul variază în funcție de viteză, temperatură, încărcarea vehiculului și utilizarea sistemului de climatizare. În comunicat, datele despre încărcare sunt prezentate ca preliminare.
Ce alte diferențe există la dotări
La GT 63, frânele carbon-ceramice sunt incluse în echiparea standard; pentru GT 55 sunt disponibile opțional. Suspensia activă AMG ACTIVE RIDE CONTROL+, care controlează ruliul și mișcările longitudinale ale caroseriei, este de asemenea standard la GT 63 și disponibilă contra cost pentru GT 55. Prin urmare, comparația celor două versiuni superioare trebuie să țină cont nu doar de putere, ci și de nivelul de echipare.

Mașina electrică ce reproduce sunetul unui V8
La GT 55 și GT 63, modul AMGFORCE Sport+ reproduce sunetul unui motor cu opt cilindri. După cum explică pagina oficială a modelului, pentru acest sistem au fost înregistrate automobile reale, inclusiv AMG GT R. Coloana sonoră reacționează la accelerații și la schimbările de treaptă simulate, iar elementele vibratoare din scaune adaugă un feedback fizic. Este o funcție separată care ține de percepția mașinii: sub capotă nu există un motor pe benzină.

Cum trebuie interpretate specificațiile înainte de cumpărare
GT 53 are o configurație distinctă, cu două motoare. Păstrează arhitectura de 800 de volți și încărcarea rapidă, dar diferă de versiunile superioare prin modul de funcționare a sistemului de propulsie.
GT 55 oferă trei motoare cu flux axial și posibilitatea unei baterii cu încărcare de până la 710 kW, fără a trece la puterea maximă a lui GT 63. Disponibilitatea bateriei depinde de piață.
GT 63 adaugă o putere de vârf mai mare și dotări standard mai bogate pentru șasiu. Costul suplimentar poate fi evaluat corect după publicarea prețurilor locale și a listei de opțiuni.
Pentru călătoriile lungi, combinația esențială este bateria aleasă și stațiile de încărcare disponibile pe traseu. Pentru performanță contează versiunea sistemului de propulsie, dotările șasiului și metoda folosită la măsurarea accelerației. Indicativul GT 63 sau cifra de 710 kW nu înlocuiesc aceste informații.









