
Întrebări și răspunsuri
BYD anunță încărcarea de la 10 la 70% în cinci minute, de la 10 la 97% în nouă minute și de la 20 la 97% în 12 minute la −30 °C. Valoarea de nouă minute nu înseamnă încărcarea de la zero la 100% și nu include timpul necesar găsirii unui loc, conectării mașinii și pornirii sesiunii.
Design RWD are un singur motor spate, o putere de 340 kW, accelerează până la 100 km/h în 8,0 s și oferă o autonomie WLTP de până la 653 km. Excellence AWD are un motor frontal suplimentar, dezvoltă 570 kW, accelerează până la 100 km/h în 4,6 s și are o autonomie WLTP de până la 602 km.
Cu toate cele trei rânduri utilizate, ATTO 8 oferă 270 l de spațiu pentru bagaje în spate și un compartiment frontal separat de 136 l. Volumul maxim al spațiului de încărcare din spate este de 1960 l cu al doilea și al treilea rând rabatate.
Pe 12 octombrie 2026, BYD a prezentat la Salonul Auto de la Paris versiunea europeană a modelului ATTO 8, un SUV electric cu șapte locuri și baterie de 115 kWh. Principalul argument al modelului este încărcarea de la 10 la 97% în nouă minute. Pentru o mașină de familie contează însă și alte cifre: cât bagaj încape în spatele celui de-al treilea rând, prin ce se deosebesc versiunile și unde poate fi folosită o asemenea viteză de încărcare.
Două versiuni: mai mulți kilometri sau tracțiune integrală
În comunicatul oficial despre premieră, BYD descrie două versiuni electrice. Design RWD are un singur motor pe puntea spate, în timp ce Excellence AWD adaugă un motor electric pe puntea față. Capacitatea bateriei este aceeași, însă puterea, performanțele și autonomia diferă.
Parametru | Design RWD | Excellence AWD |
|---|---|---|
Tracțiune | Spate | Integrală |
Putere | 340 kW / 462 CP | 570 kW / 775 CP |
Cuplu | 365 Nm | 775 Nm |
Accelerație 0–100 km/h | 8,0 s | 4,6 s |
Baterie | 115 kWh | 115 kWh |
Autonomie, ciclu mixt WLTP | Până la 653 km | Până la 602 km |
Diferența de autonomie declarată este de 51 km în favoarea tracțiunii spate. De aceea, alegerea exclusiv după putere nu ar fi logică: Design RWD este mai potrivit pentru cei care pun autonomia înaintea accelerației, în timp ce Excellence AWD oferă tracțiune pe ambele punți și performanțe considerabil mai bune. Fără prețuri, nu se poate estima încă valoarea suplimentară plătită pentru aceste avantaje.
Nouă minute: ce măsoară de fapt BYD
Pentru ATTO 8, producătorul anunță trei moduri: de la 10 la 70% în cinci minute, de la 10 la 97% în nouă minute și de la 20 la 97% în 12 minute la −30 °C. Nouă minute înseamnă încărcarea de la 10 la 97%, nu de la zero la 100%. De asemenea, acest interval nu reprezintă întreaga durată a opririi: găsirea unui loc liber, conectarea mașinii și pornirea sesiunii necesită timp suplimentar.

De ce „cele trei minute în plus” iarna trebuie explicate
Valorile pentru condiții normale și pentru iarnă pornesc de la situații diferite. În primul caz, bateria primește 87 de puncte procentuale de încărcare, iar în al doilea, 77. Prin urmare, aceste cifre nu demonstrează că la −30 °C același volum de energie se încarcă exact cu trei minute mai greu. Viteza de încărcare trebuie comparată pentru același interval procentual.
O baterie care se încarcă rapid are nevoie de stația potrivită
Pe 5 martie 2026, BYD a prezentat bateria Blade de a doua generație și sistemul FLASH Charging. În descrierea tehnică a sistemului, compania indică o putere de până la 1500 kW printr-un singur conector pentru versiunea chineză a stației. Aceasta este o caracteristică a echipamentului de încărcare; nu poate fi atribuită modelului european ATTO 8 drept putere constantă acceptată.
Stația este completată de un sistem propriu de stocare a energiei: acesta se încarcă mai lent de la rețea, iar în timpul sesiunii mașinii contribuie la furnizarea unei puteri ridicate. Astfel, BYD rezolvă problema nu doar la nivelul automobilului, ci și la nivelul alimentării cu energie.

Pentru Europa, compania a anunțat planul de a extinde rețeaua FLASH Charging la 3000 de stații până la sfârșitul anului 2027. Este vorba despre o rețea viitoare, nu despre confirmarea disponibilității încărcării rapide pe orice traseu actual. Cele nouă minute anunțate nu pot fi transferate automat unei stații obișnuite de încărcare în curent continuu.
Ce trebuie verificat înaintea unei călătorii lungi
Dacă pe traseu există o stație compatibilă, cu puterea necesară.
Dacă stația funcționează, dacă plata este disponibilă și dacă există un punct de încărcare alternativ.
Ce nivel de încărcare va mai avea bateria la sosire: rezultatul pentru intervalul 10–97% nu descrie orice alt interval.
Șapte pasageri: unde încap bagajele
ATTO 8 are o lungime de 5040 mm, o lățime de 1996 mm și o înălțime de 1760 mm. Cu toate cele trei rânduri utilizate, în spate rămân 270 l pentru bagaje, iar în partea frontală există un compartiment separat de 136 l. Volumul spațiului de încărcare din spate ajunge la 1960 l atunci când al doilea și al treilea rând sunt rabatate.
Două portbagaje nu înlocuiesc unul mare
Aritmetic, 270 și 136 l însumează 406 l, însă este vorba despre două compartimente separate. Un troler mare sau un cărucior nu poate fi împărțit între ele, așa cum se întâmplă cu gențile moi. Pentru o călătorie cu șapte persoane, este mai util să verifici cum se potrivesc propriile bagaje decât să te bazezi pe volumul maxim de 1960 l. Ultima cifră se referă la mașina cu rândurile pentru pasageri rabatate.
Încălzirea, ventilația și masajul sunt disponibile în față și pentru locurile laterale de pe al doilea rând. Pentru al treilea rând sunt anunțate tetiere reglabile, iar climatizarea pe trei zone este inclusă în echiparea standard. Totuși, lista dotărilor nu răspunde la întrebarea dacă un adult anume va sta confortabil în spate timp de câteva ore: poziția la volan, spațiul pentru genunchi și accesul între rânduri trebuie evaluate la vizionare.

De ce 653 km nu reprezintă un plan gata făcut pentru traseu
Autonomia WLTP este un reper pentru compararea versiunilor, nu o promisiune privind distanța parcursă în orice călătorie. Viteza, relieful, temperatura și utilizarea încălzirii modifică consumul. În studiul Departamentului pentru Energie al SUA este analizat modul în care frigul influențează atât energia disponibilă a bateriei, cât și consumul sistemului de climatizare. Sunt concluzii generale pentru vehiculele electrice, nu rezultatele unui test cu ATTO 8.

Prin urmare, valorile anunțate de 653 sau 602 km nu justifică promisiunea unui rezultat identic pe o autostradă de iarnă. Pentru planificarea opririlor sunt necesare date despre consum în condiții similare și o rezervă de încărcare până la următoarea stație funcțională.
Când încep vânzările și ce mai lipsește pentru alegere
BYD planifică începerea vânzărilor europene în primul trimestru al anului 2027. La 14 octombrie 2026, materialele verificate despre premieră nu indicau prețurile europene. Nici data exactă de începere a vânzărilor pe fiecare piață nu a fost anunțată.
ATTO 8 are deja diferențe clare între versiuni și valori concrete privind capacitatea de transport. Următorul pas pentru cumpărător este să compare prețul local, confortul celui de-al treilea rând și disponibilitatea FLASH Charging pe drumurile utilizate frecvent. Aceste elemente vor arăta cât de utilă este încărcarea în nouă minute în călătoriile sale.









